Wednesday, September 5, 2012

Bentos to save money.

1 comment:
I have been away for so long.  It's been so busy this past year. Back now to save some money.

Over the summer, I didn't feel like packing lunches.  However, I saw my CC bill and regretted it.  It was getting a bit ridiculous how much money I spend on lunches and it was not helping my waist line.  So I am starting pack my lunches again along with the BB.

I spent some money getting some bento supplies like cookie cutters, boxes, nori punches.  I know I know, shame on me for spending more.  I know they can add up if you are not careful.  So I learned to check on ebay first before getting stuff from other sites.  And collect them over time.  I started this a while ago with just plain old take out boxes and some cookie cutters, and silicone muffin cups (they have so many uses i.e. baking, freeze small portions of things, and use as dividers for lunch, etc.) And I make sure most of my supplies are reusable and have multiple uses to save on long term cost.

I call them bentos or cute lunches.  But really, it is a nice way of putting a variety of stuff together.  When my lunches are not boring, I don't event think about going out to eat.


BB has strawberry jam sammies, veggie sticks, grapes and cheese.  The face was made with seaweed.


Mine is left overs from dinner and grapes.  I also pack my breakfast so I can eat it at work.

P.S. I will take better pics in the future.

Thursday, October 27, 2011

the price of beauty

No comments:
I took a look at the average beauty routine that most women have and noted some of the expenses that comes with "looking good".  There are 2 categories I consider: basic is what you can get a drug stores or low end salons, premium is boutiques, dept. stores, or nicer salons.

Here are the basics that everyone will need, and let's say you replace these once every 2 months:
Soap/shower gel - $2-4 basic, $10-25 premium
shampoo - $2-6 basic,  $10-25 premium
conditioner - $2-6 basic,, $10-25 premium
face lotion - $4-20 basic,,  $15-50 premium
body lotion - $4-10 basic,, $15-30 premium
shaving needs - $5-10 basic, $20-30 premium

Total per year - $114- 336 basic, $480- 1110 premium

Here are some of the extra, but some might say necessary, and you get these once every 3 months, except for waxing:
face make up - $4-10 basic, $10-25 premium
eye make up - $4-10 basic,  $10-25 premium
lipstick/gloss - $4-10 basic,  $10-25 premium
hair styling products- $3-10 basic, $10-25 premium
hair dye/ treatments - $4-20 basic at home, $50 -150 premium/salon service
hair cuts $20-75
nail products/service - $4-10 basic, $15-50 premium
waxing $10-50, monthly

Total per year - $292- 480 basic, $1320- 2300 premium

So the cost of beauty can range from $300 a year if you are getting 2 hair cuts and not wearing a lot of make up, to close to $3000+ a year for premium brands and services.  From what I have read over at thebeautybrains.com, the ingredients in the premium products are much like the basic stuff.  So I get the basic stuff that works for me an forget the rest.

Shelling out 3k+ seems like a a lot of money every year for looking.  Is it worth the price?

Follow by Email